14 Mart Salı Hava Durumu: Bugün Hava Nasıl Olacak? İstanbul, Ankara, İzmir ve Tüm Yurt Genelinde Hava Durumu

Mart ayının ikinci haftasında havalar biraz da olsa mevsim normallerine yaklaştı. Yer yer tesirli yağışlarla birlikte ülkemizin genelinin modüllü ve çok bulutlu. Yurdun kuzey ve iç kesitlerinde hava sıcaklığı 2 ila 4 derece artacak öteki bölgelerde ise kıymetli bir değişiklik beklenmiyor. Pekala bugün hava nasıl olacak? 14 Mart Salı günü yağış var mı? İşte MGM’ye nazaran hava durum iddiaları.

14 Mart Salı günü hava nasıl?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin kesimli ve çok bulutlu, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç kısımları, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu ile İstanbul, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Sinop, Bingöl, Muş ve Bitlis etraflarının yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların ekseriyetle yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesitleri, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Bilecik, Kütahya ve Afyonkarahisar etraflarında karla karışık yağmur ve kar halinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı iddia ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde doğu kesitlerde buzlanma ve don olayı görüleceği kestirim ediliyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek bölümlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

 • HAVA SICAKLIĞI: Yurdun kuzey ve iç kısımlarında 2 ila 4 derece artacağı, öteki yerlerde kıymetli bir değişiklik beklenmiyor.

 • RÜZGAR: Çoklukla kuzey, doğu kısımlarda güney ve güneydoğu taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege ile Doğu Karadeniz’in iç kesitlerinde kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

14 Mart Salı yağmur yağacak mı?

 • KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve fırtınaya karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

 • KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuzey istikametlerden, Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında güney ve güneydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmeleri üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

 • ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT: Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

 • TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

14 Mart Salı bölgesel hava durumu

MARMARA

 • Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam birinci saatlerde İstanbul etraflarının sağanak yağışlı, gece saatlerinde Bilecik etraflarının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın, batı kısımlarında kuzey istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

 • Parçalı ve çok bulutlu, Kütahya, Afyonkarahisar etraflarının karla karışık yağmur kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın, kıyı bölümlerinde kuzey istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

 • Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, Doğu Akdeniz ile Antalya’nın doğu bölümlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU

 • Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı, kuzey ve batı kesitlerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

BATI KARADENİZ

 • Parçalı ve çok bulutlu, iç bölümlerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu yükseklerinin kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

 • Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların kıyılarında yağmur ve sağanak, iç kesitlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar halinde olması bekleniyor. Rüzgarın, Doğu Karadeniz’in iç kesitlerinde güney ve güneydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

DOĞU ANADOLU

 • Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve batısı ile Bitlis, Muş ve Bingöl etraflarının yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak, kuzeyinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor. Yağışların batı bölümlerinde kuvvetli, Malatya ve Elazığ etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı varsayım ediliyor. Yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

 • Parçalı ve yer yer çok bulutlu, bölge genelinin sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların bölge genelinde kuvvetli, batı bölümleri ile Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Bölge genelinde toz taşınımı görüleceği kestirim ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir