Ukrayna’dan yeni kararname: Putin’le müzakere yapılamaz

Rusya, Donbas’ta dünyanın sonuçlarını tanımadığı bir referandum yaparak bölgeyi ilhak etti.

Ukuslararası arenada Rusya destekçisi ülkeler hariç tanınmayan bu karardan sonra Ukrayna Devlet Başkanı Valadimir Zelensky, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görevde kaldığı sürece barış müzakeresi yapılamayacağını duyurdu.

AA’nın haberine göre Zelensky’nin bu açıklaması resmiyete döküldü.

“Putin ile müzakere yapılamaz”

Zelensky, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş konusunda Rusya Devlet Başkanı Putin ile müzakere edilmesinin mümkün olmadığına dair Ukrayna Milli Güvenlik Konseyinin hazırladığı kararnameye imza attı.

Ukrayna Devlet Başkanlığının internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Zelensky’nin ilgili kararı imzaladığı ve Rusya’nın, Ukrayna’nın topraklarını ilhak etmesine karşı alınacak tedbir maddelerini içeren; Ukrayna Milli Güvenlik Konseyinin 30 Eylül’de hazırladığı kararnamenin yürürlüğe girdiği bildirildi.

Kararnamenin ilk paragrafında, “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakere yapılamaz.” ifadesine yer verildi.

“NATO başvuru metni onaylanmalıdır”

Rusya’nın Ukrayna topraklarından geri çekilmesi için gereken adımların atılması, Rus askeri saldırılarının püskürtülmesi, Ukrayna ordusunun güçlendirilmesi, ordunun daha fazla eğitim alması, savunma sanayisinin güçlendirilmesi ve savunma imkanlarının artması için uluslararası desteğin sağlanması gibi alınacak tedbirleri içeren kararnamede, şunlar kaydedildi:

“Ukrayna Devlet Başkanı, Ukrayna Verkhovna Rada (Meclis) Başkanı ve Ukrayna Başbakanı’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüne (NATO) ortak başvuru metni onaylanmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir