Sınır kapısına telefon akını… Geçişler yüzde 358 arttı

Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkaslara açılan Artvin’deki Sarp Hudut Kapısı’nda, Gürcistan’dan telefon alan vatandaşlar yoğunluk oluşturuyor. Gürcistan’dan uygun fiyatlı üst segmentte akıllı telefon almak ve aldığı telefonları IMEI kayıt fiyatlarına yeni yılda artırım gelmeden kayıt ettirmek isteyen vatandaşlar yılın son iki ayında Sarp Hudut Kapısı’nda uzun kuyrukların oluşmasına yol açıyor.

Bu ülkeye günübirlik geçiş yapıp, Türkiye’de ortalama 55 bin lira olan telefonu 27 bin liraya satın alanlar, gümrükte yüzde 10’a ulaşan KDV iadesi almak için sırada bekliyor. Türkiye’de 2 bin 723 lira olan IMEI fiyatının ise yeni yılla birlikte 6 bin 91 liraya çıkması bekleniyor. Sarp Hudut Kapısı’nda artan yoğunluk nedeniyle 20-26 Aralık tarihleri ortasında geçen yıla nazaran geçişler yüzde 358 artarak 172 bin şahsa ulaştı.

ALDIĞIM TELEFONLA YAKLAŞIK 5-6 BİN TL KAR ETTİM

Gürcistan’dan daha uyguna telefon alıp Türkiye’ye gelen Murat Altınkaya son model bir telefonum olsun istedim. Türkiye’de telefon fiyatları daha kıymetli olduğu için Gürcistan’a gittim. O da hüsranla bitiyor, çok uzun saatler bekliyoruz. Eziyet çekiyoruz. Gece 02.00’de girdim, gündüz 11.00-12.00 üzere çıktım. Tax Free için 8 saate kadar bekleyenler var. Ben aldığım telefonla yaklaşık 5-6 bin TL kar ettim. Model yükseldikçe kar daha fazla oluyor. 1 Ocak prestijiyle kaydettirme parası 6 bin TL’ye çıkacak o yüzden son 1-2 günümüz kaldı. Son anda kurtardık dedi.

BÖYLE BİR YOĞUNLUK HİÇ GÖRMEDİM

Sarp Hudut Kapısı’nda taksicilik yapan Gökay Balcıoğlu, son 1-2 aydır burada çok yoğunluk var. Türkiye’nin her yerinden geliyorlar. Telefonla ilgili bir yoğunluk var, yalnızca telefon almaya geliyorlar. Onun dışında diğer bir yoğunluk olduğunu düşünmüyorum. Ben burada yıllardır taksicilik yapıyorum, bu türlü bir yoğunluk hiç görmedim. Geçen yıl yalnızca Gürcülerin bu tarafa gelip alışveriş yoğunluğu vardı, lakin bu kadar değildi tabirlerini kullandı.

YILBAŞINDAN EVVEL YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Kahramanmaraş’tan gelen Furkan Yaşar, Burada çok ağır bir kalabalık var. Gürcistan’dan bu telefonları almak daha uygun oluyor. Ben sabah girdim, işlemlerimi halledip çıkış yaptım. Çıkışta bir yoğunluk vardı. Yılbaşından evvel yoğunluk yaşanıyor. Toplumsal medyada görüntüleri gördüğüm için ona nazaran bir saat ayarlayıp daha sakin bir vakitte geldim diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir