Savaş suçlusu Bosnalı Sırp Mitrasinovic, tedavi gördüğü hastaneden firar etti

Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı (SIPA) tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki savaşta 27 Şubat 1993’te Ştrpci kasabasındaki tren istasyonundan kaçırılan 20 kişinin azap edilerek öldürülmesiyle ilgili, 21 Ekim’de 13’er yıl mahpus cezasına çarptırılan 7 sanıktan Mitrasinovic’in, tedavi görmek için bulunduğu Foca’daki hastaneden kaçtığı belirtildi.

SIPA sözcüsü Jelena Miovcic, N1 Kanalına yaptığı açıklamada, “Mitrasinovic, Foca’da tedavi gördüğü bir hastanede ortalıktan kayboldu. Bosna Hersek’teki tüm güvenlik takımları Mitrasinovic’in firarı konusunda bilgilendirildi. Görüldüğü yerde tutuklanacak.” diye konuştu.

Bosna Savaşı’nda sivilleri azapla öldüren 7 eski Sırp askere 13’er yıl hapis
Bosna Hersek’teki savaşta 27 Şubat 1993’te Ştrpci kasabasındaki tren istasyonundan kaçırılan 20 kişinin azap edilerek öldürülmesiyle ilgili, ortalarında Miodrag Mitrasinovic’in de olduğu eski Sırp Cumhuriyeti Ordusu mensubu 7 sanık, “savaş cürmü işledikleri” gerekçesiyle, 21 Ekim’de 13’er yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Belgrad-Bar hattındaki “671” numaralı trenden indirildikten sonra çeşitli azaplar gören ve Muşici köyünde kurşuna dizilip cesetleri Drina Irmağı’na atılan 18’i Boşnak 20 kurbanın vefatından sorumlu tutulan sanıkların yargılandıkları dava, mahallî mahkemece karara bağlanmıştı.

“Ştrpci Katliamı”

Belgrad-Bar hattındaki “671” numaralı trenden 27 Şubat 1993’te Bosna Hersek’in Rudo beldesindeki Ştrpci İstasyonu’nda, o zamanki Visegrad’ın kesimi olarak faaliyet gösteren Sırp Cumhuriyeti Ordusu “İntikamcılar” (Osvetnici) askeri oluşumunun üyeleri, Milan Lukic komutasında birden fazla Boşnak 20 yolcuyu alıp Prelovo (Visegrad) köyüne götürmüş ve azap ederek öldürmüştü.

“Ştrpci Katliamı” ve 1992-1994’te Bosna Hersek’in doğusunda Visegrad kentindeki Boşnak halkına karşı insanlık cürmü işlemekten Lahey’deki Eski Yugoslavya Milletlerarası Ceza Mahkemesi tarafından 2009’da yargılanan “İntikamcılar” birliğinin kumandanı Milan Lukic, ömür uzunluğu mahpusa çarptırılmıştı.

Visegrad Tugayı Müdahale Bölüğü’nün istekli müfrezesinin kumandanı “Resavac” ve “Çekirge” olarak bilinen Nebojsa Ranisavljeviç 15 yıl ve Visegrad Tugayı’nın üyesi Mico Joviciç 5 yıl mahpusa mahkum edilmişti.

Ştrpci’de 27 Şubat 1993’te işlenen cürüm nedeniyle Karadağ’da yargılanan ve 15 yıl mahpus cezasına çarptırılan Ranisavljeviç, duruşmada katliamın bir ay evvelce planlandığını, Sırbistan’ın devlet kurumlarının da olaydan haberdar olduğunu söylemiş, buna rağmen hiçbir Sırp kurumu sorumluluk üstlenmemişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir