Rusya, yuanın Ulusal Refah Fonu’ndaki payını artırıyor

Rusya, Ulusal Refah Fonu’nda yuanın azami hisse sonunu yüzde 30’dan 60’a, altının azami hisse sonunu ise yüzde 20’den 40’a yükseltti.

Rusya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ulusal Refah Fonu’nda tutulan rezervlere ait yeni yapısal değişikliklerin onaylandığı belirtildi.

Yuanın azami hisse sonunun yüzde 30’dan yüzde 60’a çıkarıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, altının azami hisse hududunun da yüzde 20’den yüzde 40’a çıkarıldığı kaydedildi.

ŞİRKETLER VE BANKALAR DOLARDAN UZAKLAŞTI

Açıklamada, Ulusal Refah Fonu’nda “dost olmayan” ülke para ünitelerinin hissesinin istikrarlı bir formda düşürülmesine devam edileceği vurgulandı.

Rus hükümeti, bütçe açığını kapatmak için 1 Aralık prestijiyle yaklaşık 186 milyar dolar düzeyinde bulunan Ulusal Refah Fonu’nu kullandığını açıklamıştı.

Rusya’da bankalar ve şirketler yaptırımlar nedeniyle dolardan uzaklaşırken, ticarette başta yuan olmak üzere dost ülkelerin para ünitelerinin kullanımı yaygınlaşıyor.

Rusya Merkez Bankası da rezervlerinde pahalandırmak için Türk lirası, yuan ve rupi satın alınmasına yönelik çalışmalar yapıldığını bildirmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir