O cani hakkında istenen ceza belli oldu

Davanın iddianamesinde kuzeninin dini nikahlı eşi olan sanık Metin A. hakkında, “Kadına karşı taammüden öldürme’, “Cebir Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Mahrum Kılma’, “Nitelikli Cinsel Saldırı” kabahatlerinden iki sefer ağırlaştırılmış müebbet ve 5 yıl mahpus cezası talep edildi. Damar’ın avukatı Esin Yeşilırmak, Metin A.’nın Damar’ı öldürmeden evvel cinsel akın aksiyonu gerçekleştirdiğini söz ederek, “Bize nazaran planlayarak ve tasarlayarak işlediği bir cinayet. Adım adım iş yerinden çıkışını, benzinliğe gidişini, takip etmiş. Hepsi kameralara yansımış durumda. Kanıtlarla ortaya çıkacak” dedi.

Geçen yıl 18 Temmuz tarihinde Küçükçekmece’de ailesi tarafından kayıp müracaatında bulunulan Pınar Damar (32), bir gün sonra Bağcılar’da çalılık alanda öldürülmüş olarak bulunmuştu. Cinayet Ofis Amirliği tarafından olayla ilgili başlatın soruşturmada, olayın şüphelisi olan kuzeninin kocası Metin A., Adli Tıp Kurumu önünde öteki aile üyeleri ile beklerken gözaltına alınmıştı. Pınar Damar’ın kuzeninin eşi olan Metin A., emniyetteki süreçlerinin akabinde Bakırköy Adalet Sarayı’na sevk edilmiş “Nitelikli taammüden öldürme” kabahatinden çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanmıştı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Metin A.’nın, Pınar Damar’ı öldürmeden evvel, cinsel taarruzda bulunduğu tespit edildi. Metin A. hakkında “Kadına karşı taammüden öldürme’, “Cebir Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Mahrum Kılma” ve “Nitelikli Cinsel Saldırı” cürümlerinden iki sefer ağırlaştırılmış müebbet ve 5 yıl mahpus cezası ile cezalandırılması istendi. Yargılama Haziran ayında başlayacak.

“Planlayarak ve tasarlayarak cinayeti işledi”

İddianame ile ilgili açıklama yapan Avukat Esin Yeşilırmak, Metin A.’nın gün uzunluğu Pınar Damar’ı takip ettiğini belirterek “İddianamede eksikler var. Sanığın ağzından yazılan cümleler var. Bunlardan biri, “Ben toplumsal medya paylaşımını görerek oraya gittim” biçiminde. Aslında şahitler dinlendiğinde görülüyor ki Pınar’ı bütün gün takip etmiş. Bize nazaran planlayarak ve tasarlayarak işlediği bir cinayet. Adım adım iş yerinden çıkışını, benzinliğe gidişini, takip etmiş. Hepsi kameralara yansımış durumda. Kanıtlarla ortaya çıkacak. Sanık tüm bayan cinayetlerinde söylenen savunmayı yapmış; “Erkekliğime laf etti, tahrik etti bir anda oldu” demiş. Bu bizim çok bildiğimiz çok duyduğumuz bir savunma. Bu kabahatten kurtulmaya, ceza indirimi almaya yönelik artık ezberlenmiş bir savunma. İddianamede rastgele bir formda, haksız tahrik indirimi istenmiyor. Cezalar indirimsiz olarak talep edilmiş. Mahkemede de indirimsiz olarak cezalandırılmasını talep edeceğiz” dedi.

“Öldürmeden evvel cinsel saldırı”

Avukat Esin Yeşilırmak, Metin A.’nın Damar’ı öldürmeden evvel cinsel atak aksiyonu gerçekleştirdiğini söz ederek, “Öldürmeden evvel cinsel atak hareketi de gerçekleşmiş. Sanık bunu hiç kabul etmedi. Buna ait rastgele bir savunma yapmadı. İsimli Tıp raporları ve iddianamede yazılan kısımlardan, cinsel akın aksiyonunda öldürüldüğünü görüyoruz. Tasarlayarak öldürmenin ayrıntılarının araştırılmasını istiyoruz. Tüm bayan cinayetlerinde savunduğumuz şey rastgele formda haksız tahrik, güzel hal indirimi ismi altında verilen hiçbir indirimin uygulanmamasını istiyoruz. Pınar için adaletin sağlanmasını istiyoruz. Daima birlikte Pınar’ın adaletini sağlamak için uğraşacağız. İddianamede ağırlaştırılmış müebbet ve cinsel atak aksiyonundan cezalandırılması talep ediliyor. Ayrıyeten kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak cürmünden da ceza isteniyor. Bizim için sevk unsurlarında eksiklik var. Evrakın sonucunda da yeniden indirimsiz bir ceza bekliyoruz. Birinci duruşma 8 Haziran’da Bakırköy Adliyesi’nde olacak. Tüm bayanların, Pınar için adalet sağlamak isteyen herkesin iştirakini bekliyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir