Nörodejeneratif hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik önemli proje


Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Öykü Çetin Uyanıkgil ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mutlu Aytemir’in yaptığı proje Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Ege Üniversitesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi bilim insanları iş birliğinde hazırlanan “Parkinson Tedavisinde Yeni İlaç Geliştirme ve Formülasyon Çalışmaları: KOJI MG84’ün Anti-Nörodejeneratif ve Nöroprotektif Etkisinin In Vitro/In Vivo İncelenmesi ve Farmakokinetik Araştırmaları” başlıklı proje TÜSEB’ten destek almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyada pek çok kişiyi etkileyen, nörodejeneratif hastalıklar bilim dünyasının son dönemde üzerine yoğunlaştığı alanların başında geliyor. Özellikle ileri yaşa bağlı olarak sinir hücrelerinin ve sinir sistemi fonksiyonlarının kaybedilmesine neden olan nörodejeneratif hastalıkların görülme sıklığının hem dünyada hem de ülkemizde gittikçe arttığını görüyoruz. İleriki yıllarda tehlikeli boyutlara ulaşacağı tahmin edilen bu hastalık grubunun tanı ve tedavisine yönelik önemli bir araştırmaya İzmir’imizin iki güzide üniversitesinden bilim insanları öncülük ediyorlar. Bilim ekibimizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Proje yürütücülerinden Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Öykü Çetin Uyanıkgil, “Nörodejeneratif hastalıklar, Merkezi Sinir Sisteminde (MSS) hasarlı hücre varlığı ya da hücre kayıpları ile ortaya çıkan patolojik durumlar olup, beynin özellikli bölgelerindeki nöronların progresif ve geri dönüşümsüz kaybı ile karakterizedir. Nöron hasarı ya da kaybı, hücre türüne ve MSS’de bulunduğu bölgeye bağlı olarak, psikolojik ve davranışsal bozukluklara neden olmaktadır. Parkinson hastalığı, dopaminerjik nöronların kaybından kaynaklanan ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Patentli bir bileşik olan KOJI MG84’ün güçlü bir tirozinaz inhibitörü olmasından dolayı başta Parkinson hastalığı olmak üzere nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde etkili bir ajan olabileceği öngörülmektedir. Yürümekte olan proje kapsamında KOJI MG84 sentezlenmiş olup niozom formülasyonu geliştirilmiştir. Hücre kültürü deneyleri ile anti-nörodejeneratif ve nöroprotektif etkilerinin saptanması, son olarak in vivo Parkinson hayvan modellerinde bileşiğin anti-nörodejeneratif ve nöroprotektif etkilerinin araştırılması ve farmakokinetik çalışmaları yapılacaktır” diye konuştu.

Projede; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim elemanları Prof. Dr. Canan Sevimli Gür, Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Karakaya ve Dr. Öğr. Üyesi Merve Saylam ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil, Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Emrah Kılınç, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik öğretim üyesi Doç. Dr. Aylin Şendemir ile Dr. Ece Bayır ve yüksek lisans öğrencisi Zehra Gül Morçimen araştırmacı olarak yer alıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir